Mida räägib arst, kes ise kardab arsti juures käia?

Kuidas hoida oma immuunsüsteem tugev praeguste ilmaoludega? 

Tervislik toit! ütlen ainult. Ei ole vaja väga dieeditada, vaid süüa kõiki toiduaineid parajas koguses. Kindlasti magada korralikult, mitte olla arvutis või nutitelefonis terve öö, liikuda, puhata ja näiteks pärast kooli värskes õhus koju jalutada.Tuleks ka regulaarselt trenni teha. Kasvõi enne magamaminekut värskes õhus ümber maja kaks tiiru joosta. Kindlasti tuleb süüa ka vitamiine. Näiteks mett, kiivisid, hapukatsast, mis annab palju C-vitamiini või siis võtta periooditi vitamiini tablette. Ja, et vältida pisikute levimist, siis kodus õhutada ruume.

Kuidas hindate tänapäeva laste tervist? Kas tehnoloogia areng on seda kuidagi mõjutanud?

Kindlasti! Kui vanasti algklassides prillikandjaid praktiliselt ei olnud, siis praegu iga aasta prillikandjate arv tõuseb ning lõpuklassides on olnud poolel või kolmveerand klassil prillid. Mul on hommikuti raske vaadata, kuidas väikesed poisid on koridoris pikali ja tahvelarvuti on silmade ees. Üks probleem on ka vähene liikumine. Minu ajal ei lubatudki vahetunnis istuda või lamada, pidi ringi liikuma, sest 45 minutit olid ju istunud juba. Osa teeb trenni ja lausa tipptasemel trenni, aga suurem enamus on füüsiliselt vähe aktiivsed. Isegi hommikuvõimlemist ei viitsita teha, kuid see on see, mis teeb päeva heaks.

Kas teie arvates peaks siis koolis piirama tehnoloogia kasutamist?

Mina arvan kindlasti, et peaks seda kuidagi piirama. Tartus juba võttis üks kool vastu selle, et algklassides ei tohi kasutada oma nutivahendeid. Ja vahetundides peaks hoopis silmi treenima kaugele vaatamisega, mitte ainult ekraani jälgida.

Millega te veel tegelete?

Preagu läheb mul 41. aasta kooliarstina töötades. Ma olen väga õnnelik, et saan just koolis töötada, sest mulle meeldivad lapsed. Ma tänan kedagi sealt ülevalt, et ei saanud perearstiks. Aga muidu ma pean vaatama pooled kooliõpilased läbi- kaaluma, mõõtma, silmad läbi vaatama, rühti kontrollima. Siis tegelen koolis traumadega. Iga kuu on kuskil 40 traumat, mida pean ravima. Ja ma olen rõõmus, et suitsetamine pole meie koolis enam väga populaarne. Põõsad sahisevad ka vähem.

Kas teid külastab palju selliseid õpilasi, kelle eesmärk on tunnist ära saada?

Mul on teatud kunded. Need on just nooremad õpilased. Keskooli õpilased on viisakamad. Ja ma olen tähele pannud, et õpilased tulevad matemaatika tundide ajal.

Kas te ise kardate arsti juures käia? 

Jaa! Kardan suhtumise pärast. Kui noor olin öeldi: “Ahh, noor, mis sa kaebad!”. Nüüd öeldakse: “Ahh, vana, sul peabki kõik valutama.” Vanasti võis arst endale ise ravimeid kirjutada, aga praegu pean panema perearstile aja. Noh järjekord on ikka mitu nädalat, sellepärast armastangi liikuda, sportida ja tervislikult toituda.

Mis on olnud teie põnevamad kogemused seoses arsti tööga?

Huvitavamad juhtumid on need, kus mind proovile pannakse. Tuleb üks laps ja ütleb: “Oi , mul on mäda käe peal!” Aga ma saan aru, et punane ei ole ja küsin siis: “Mis sa sinna peale panid?” ja tema vastab: “Majoneesi”. Neid juhtumeid on olnud veel selliseid, kus laps on guaššvärvidega näo punaseks värvinud ja ütleb, et verd jookseb. Lõpuks me ei saanudki ta nägu puhtaks, läks roosa näoga koju.

Kelleks te lapsena unistasite saada?

Ainult lastearstiks. Ma olen algkoolist saadik tahtnud saada ainult lastearstik. Keskkooli ajal mängisin veel hoovi peal nukkudega. Praegu ei kujutagi ette, kui lastearstiks õppida ei oleks saanud, siis mis minust saanud oleks. Sest kui mul on kurb tuju, siis lastega läheb see alati rõõmsaks.

 

 

IMG_0506

Foto ja intervjuu: Janeli Kunnberg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s