Avastame maailma ja avardame silmaringi – Indoneesia, Vietnam, Ameerika ja Iirimaa

Detsembrikuu oli täis maailma avastamist ja silmaringi laiendamist vähemalt osadele meie seast. Siin postituses saate tutvuda nelja neiu huvitavate reisielamustega. Avastati Indoneesiat, Vietnami, Ameerikat ja Iirimaad.

img_1500
Kadri-Liis

11. ettevõtlusklassi õpilane ja Keila Kooli õpilasesinduse president Kadri-Liis Tammearu sõitis vahetult enne pühi koos oma perekonnaga Indoneesiasse, kus külastati Bali ja Lembongani saari. 30-kraadises ning ühtlasi ka väga niiskes kliimas sai Kadri-Liis kogeda ja juurde õppida nii mõndagi. Kohapeal viibis ta kokku 16 päeva, kohalejõudmine ning koju tagasi sõit kestis 4 päeva lisaks. Nad peatusid erinevates hotellides Kuta kesklinnas, Ubudi ja Sanuri linnas ning Lambongani saarel bangolas.

Kõige eredamalt jäi Kadri-Liisil meelde surfamise kogemus. Ta sõitis koos instruktoriga avamerele ja andis kätele hagu. Kadri-Liisi arvates pole see just kõige lihtsam asi, millega hakkama saada, kuid juba teise katsega seisis ta laual ilusti püsti. Muidugi oli palju abi instruktorist, kellel oli 15-aastane kogemustepagas ning kes nägi laineid juba kilomeetrite kauguselt. Pärast kahetunnist jõupingutust, katkiseid jalgu, valusaid ribisi ja käsi tuli Kadri-Liis merelt tagasi naeratus näol.

img_1453
Kadri-Liis pärast surfamist

Lisaks surfamisele õppis ta ära rolleriga sõitmise ja kauplemise. Viimane on sealses kultuuris kindlasti kasulik oskus. Ta sai avardada oma silmaringi tutvudes uue kultuuri ja sealsete rituaalidega. Külastati kohvi- ja teeistandusi, kus kõike otseloomulikult ka degusteeriti. Kadri-Liis pidas veidraks mustast kivist templeid, mis ei tundunud üldse iseloomulikud Bali saarele.

Kohalikele on usk väga oluline. Tänavatel pannakse jumalatele kogu aeg andameid, näiteks banaani või riisi või mõnikord isegi viirukeid ja Mentose komme. Toit asetatakse ise tehtud palmipuulehtedest  alustele. Eriti põnev on see, et sealne usk on hinduismist ja budismist kokkupõimunud bali usk, kuigi enamajaolt leidub seal moslemi usku inimesi.

Reisimoonana tõi Kadri-Liisi pere koju kaasa suure Buddha näokuju, unenägudepüüdjaid ja ka kohustulikku turistikraami ehk Bali kirjaga särke ja mütse. Reisikogemus oli väga positiivne, ära väsitas ainult lennukitega sõitmine ja suure ajavahega harjumine.

img_0978

 

Kuna Kadri-Liis viibis seal pühade ajal, siis sai ta kogeda kohalikke jõulu- ja aastavahetuskombeid. Tegelikult pidi neiu tõdema, et suur osa oli kõik ikka turistide jaoks üles löödud: igalpool käis jõulumuusika ja kõikidel pisikestel poodidel, söögikohtadel ja hotellidel olid ühed ja samad sildid, mis kõik soovisid “Merry Christmas and a Happy New Year”. Jõulusöök oli eestlaste tavapärasest verivorstist, hapukapsast ja seapraest kaugel, näiteks pakuti erinevaid mereande. Üldiselt leidus söögikohtades klassikalist Aasia kööki ja teenindus oli meeldivalt viisakas. Meeldejäävad olid nende toidulaua väga magusad desserdid. Pühade meeleolust meeldis Kadri-Liisile enim vinge ilutulestiku-show, mille sarnast ta Eestis või kuskil mujal maailmas varem näinud polnud. Veedeti aega koos Jaapanist pärit noorpaari ja kohalikega, kelle inglise keel pidavat muide olema parem kui Vietnami kohalikel. Kokkuvõttes saab öelda, et seltskond oli seal väga mitmekesine ja sõbralik.

img_1359

 

Kadri-Liis läheks sinna iga kell uuesti tagasi ning ta leiab, et meil kõigil on sealsest kultuurist midagi õppida. Erinevused rikastavad!

picsart_12-31-05-28-09
Adriann Vietnamis

Adriann Väljaots 11. reaalklassist käis koos perega Singapuris ja hiljem ka Vietnamis. Singapuri oli ta enne juba korra külastanud, Vietnami külastus oli esmakordne.  Nad soovisid sõita Aasiasse ja tädi soovitas minna Vietnami, kuna oli varem ise seal käinud. Ajaliselt sobis Vietnami minek, sest oli vaja arvestada, kuhu Singapurist edasi liikuda.

Reis oli täis kultuuriprogramme ning puhkamist. Nad tahtsid lihtsalt Eestist minema saada ning detsembri keskel oli sobiv aeg ärasõiduks. 29. detsembril naaseti Eestisse.

Cu-chi tunnelid olid väga huvitavad, kitsad, palavad ja klaustrofoobilised, aga täis põnevat sõjaajalugu. Kogu reis oli tore.

Vietnamlased erinesid eestlastest väga, sest nad naeratasid alati. See oli hea vaheldus. Naljakas oli see, et internetis kirjutati, et inimesed on kurjad, aga see oli hoopis vastupidi. Veel üks erinevus Eestist oli ellusuhtumine – inimesed ei ole küll heal elujärjel, aga ei kurvasta selle üle absoluutselt.

16129820_1394557537245063_494128087_o
Emilie

Emilie Sibrits 10. humanitaarklassist käis perega Ameerika Ühendriikides Florida osariigis. Nad rentisid auto ja külastasid erinevaid linnu. Nad sõitsid Orlandosse ja nende esimeseks sihtpunktiks oli Cocoa Beach. Päikest sai küll nautida, aga ujumas ta ei käinud, sest oli ikkagi talveaeg.

16145655_1394557550578395_1686792615_o
Emilie õde (vasakul) ja Emilia ise (paremal) Cocoa Beachis

Vahvlitest sai tal seal küll villand, sest neid pakuti iga hommik. Isegi Miki-kujulisi. Plaan oli Orlandos lõbustuspargis uut aastat vastu võtta ja nii nad ka tegid. Nad külastasid kahte lõbustusparki. Atraktsiooni järjekorrad olid väga pikad, aga õnneks oli piisavalt jahe ilm, seega ei valmistanud see neile mingeid raskusi. Emiliele meeldis kõige rohkem Harry Potteri maa.

16145767_1394557543911729_1890641759_o
Emilie Harry Potteri maal

Ta arvas, et aastavahetuse puhul on tulemas suur ilutulestik, aga see oli pigem tagasihoidlik. Pärast seda otsustasid tüdruku vanemad hotelli jala kõndida, aga 20-minutiline jalutuskäik ei tundunud väga meeldiv, sest kui nad lõpuks hotelli jõudsid, hakkasid muruvihmutid tööle ja nad pidid nende alt kiiresti läbi jooksma.

Järgmisel päeval käisid nad Disneylandis. Reisi viimane nädal veedeti perega Clearwater’is päevitades, eelseisvatest koolimuredest mõtted eemale saada. Raamatut pidi tüdruk siiski lugema. Ainus negatiivne asi, mille Emilie reisi juures välja tõi, oli lennujaamas küsimustele vastamine. Ta soovib reisi kindlasti korrata!

Margot Võigas 11. ettevõtlusklassi õpilane, sõitis perega Iirimaale Dublinisse, kust renditi auto ja sõideti otsejoones Bodyke külla, kus neil oli maja juba ette renditud. Sõit Dublinist sihtkohta kestis oma neli kuni viis tundi ja kuna liiklus oli vasakpoolne, siis sellega harjumine venitas aega veel pikemaks.

16129685_1218450618222836_1541178968_o

Bodykes oldi 5 ööd. Selle aja jooksul tutvuti Limericki ja Galawayga, sõideti läbi Ring of Kerry, mis sai alguse Killarney linnast, käidi mitmetes lossivaremetes ja küngastel vaateid pildistamas. Ühel künkal ronides, otsustas Margot oma emast ja vennast lahku minna, et see läbi teed lühendada. Künka serv oli suhteliselt järsk, kuid ta ei saanud sellest enne aru, kui oli sinna otsa jõudnud. Margot hakkas vaikselt mööda künka serva tagasi pere poole ronima, kuid see oli raskem, kui ta oleks osanud oodata. Sealne teerada polnud kaldus, vaid täis suuri kive, milles olid nii suured lõhed, et jalad mahtusid ideaalselt nende sisse. Vaade künka otsast oli imeline. Lõpuks ema ja vennani tagasi jõudes loeti talle sõnad peale, et ta jälle kuskile ronima ei läheks.

16121719_1218450341556197_467367535_o

 

Kuuendal päeval Iirimaal olles hakkasid nad kodupoole tagasi liikuma. Sõideti Dublinisse ja sealt mindi lennuki peale. Esimene lend oli Brüsselisse, teine Milanosse, kolmas Kopenhaagenisse ja alles neljas koju.

16121936_1218449391556292_249387711_o

Iirima reis oli tõenäoliselt kõige elamusrikkam reis Margoti elus. Sinna minnes peaks kindlasti arvestama pikema ajaga. Näiteks nädal või rohkem. Kaasa tuleks kindlasti võtta hea fotokaamera ja vihmakeep, sest vihamavarju on ju tüütu tassida.

Intervjueerisid: Diandra Valk, Kätlin Nõgu, Marion Alexandra Jallai ja Carolin Liis Tamm

Toimetas: Diandra Valk ja Brita Rikkolas

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s