Mõtteid jagavad õpetajad Hurmi Väljamäe ja Karl-Henri Käämer

TOP 5 küsitluse põhjal selgus, et praegustest Keila Kooli õpetajatest õpilaste seas enim hinnatud on eesti keele ja kirjanduse õpetajad Hurmi Väljamäe ja Karl-Henri Käämer. Küsisime nende arvamust TOP 5 küsitlusel püstitatud teemade ja õpetajaameti kohta.

1. Mida te ise arvate sellest, et teid nr 1 õpetajaks valiti?

Õpetaja Hurmi: Iga tunnustus on tore, ent õpilastepoolne tähelepanu on õpetajale väga tähtis. Kuna õpetan sellel õppeaastal väheseid klasse, tähendab esikoht seda, et üsna paljudele sobib minu õpetamisstiil ja meil on hea koostöö. Kui mõelda pingeridadele, siis need on alati suhtelised ja tuleb mõista, et vahed esiviisikus võivad olla väga väikesed. Tegelikult rõõmustan ma ka ainult selle üle, kui õpilane pärast tundi ütleb, et talle tänane teemakäsitlus meeldis. Ja muide, mul on väga hea meel, et pistaatsiarull võitis. See saiake on ka minu lemmik.

Õpetaja Karl-Henri: Esimene emotsioon oli, kes üldse olid valimas, kuna annan tunda niivõrd vähestele õpilastele. Muidugi see võib olla ka sellepärast, et õpetajana olen ise aktiivsem ning tihtilugu lähenen tundidele huvitava nurga alt.

2. Mis teie lemmik soolane ja magus toit on?
Õpetaja Hurmi: Armastan sooja kanasalatit ja käsitsi valmistatud trühvlitest ei suuda ma kunagi loobuda.

Õpetaja Karl-Henri: Koolitoidust kindlasti sealiha ning hapukapsas, pirukatest arvatavasti suitsukana.

3. Kas teil on oma lemmikhobi või millega te vabal ajal tegelete?

Õpetaja Hurmi: Vaba aega on päris vähe ja selle vähese veedan meelsasti teatris. Armastan ka kohvikuid ja restorane külastada. Kutse mõnda uude söögikohta teeb alati tuju heaks. Püüan kohustusliku kirjanduse kõrvalt leida aega uuema kirjanduse lugemiseks.

Õpetaja Karl-Henri: Viimasel ajal pigem spordiga, vahel käin kontsertidel, meeldib lugeda ning hobikorras tegelen ka bonistikaga ehk kogun paberrahasid.

4. Miks te õpetajaks hakkasite?

Õpetaja Hurmi: Aus vastus on: oli selline sisetunne. Minu lapsepõlv möödus õpetajate keskel: kõik mulle olulised inimesed olid õpetajad. Sain varakult teada, mida õpetajatöö endast kujutab. Nägin ka, kui vaimukad, säravad ja targad inimesed nad olid, ning tahtsin kindlasti ka ise õpetajaametit proovida.

Õpetaja Karl-Henri: Esmalt sellepärast, et haakub ülikoolis õpitud erialaga. Kunagi käisin Raplamaal õpetajate päeval õpetajaametit proovimas, andsin 3-4 tundi ja pärast seda mõtlesin, et too töö ei pruugigi olla nii hull, kui räägitakse. Õpetajana saan olla juhirollis ning oma aja peremees, tööga kaasneb suur vabadus.

5. Kuidas teie õppeaine tänapäeva noori muudab?

Õpetaja Hurmi: Arvan, et ma ei saa tänaseid noori õppeaine abil väga muuta, pigem mõjutada. Mul on hea meel, kui suudan mõneski noores tekitada huvi kirjanduse, filmi, teatri vastu, sest nii avardub maailmapilt. Minu aine võimaldab arutelusid, ka vaidlusi inimest puudutavatel teemadel. See on väga hea võimalus arendada suhtlemis- ja analüüsioskust, koostöövalmidust, kujundada väärtushinnanguid, õpetada märkama, et maailm on värviline.

Õpetja Karl-Henri: Eesti keel on kindlasti silmaringiaine. Eksamites on palju, mida ainekavas pole, nii et kirjandus ja eesti keel on kindlasti tohutu silmaringi laiendamine.

6. Kui te saaksite midagi praeguses koolisüsteemis muuta/uuendada, siis mis see oleks?

Õpetaja Hurmi: Tahaksin pöörata suuremat tähelepanu õpetajakoolitusele, sest kool ootab noori võimekaid õpetajaid. Ainetevaheline integratsioon vajab minu arvates süsteemsemat lähenemist, sest õpilaste seoste loomise oskus on nigel. Ma tahan, et koolisüsteemi uuendamine oleks põhjendatud ja sünniks erinevate valdkondade spetsialistide koostöös.

Õpetaja Karl-Henri: Kindlasti peaks olema rohkem õpetajate usaldamist. Oluline peaks olema õpilaste aktiivsus ning saavutushimu ning puuduma peaks õpetajatele lisatöö andmine.

7. Olete te õnnelik, et õpetajaks hakkasite?

Õpetaja Hurmi: Olen küll. Kui ei oleks, ei saaks ma selles ametis töötada: õpilased tunnetavad, kui teed tööd kohustusest.

Õpetaja Karl Henri: Kahe kuu pärast olen jälle! Tõsisemalt rääkides olen enamasti ikka õnnelik: õpetajatöö on distsiplineeriv, tekib vastutustunne, kuna paljud inimesed sõltuvad minust.

8. Mida te ise noortelt igapäevaselt õpite?

Õpetaja Hurmi: Noored sunnivad mind olema uudishimulik. Eriti tore on see, kui õpilased aeg-ajalt soovitavad mul midagi neile olulist vaadata või lugeda. Ma püüan seda alati ka teha ja pärast nendel teemadel rääkida. See annab parema pildi noorte huvidest, väärtushinnangutest, ent kujundab ka minu arusaamu ja hoiakuid. Noored õpetavad mind ka nutividinatega paremini hakkama saama.

Õpetaja Karl Henri: Noh, loodame, et mitte lollusi. Detailse näitena võin tuua selle, et täna näiteks kuulsin mängust nimega “Sinivaal”, millest enne õrna aimugi polnud. Vanemate õpilastega on kindlasti lihtsam suhestuda ning neilt on niimõndagi õppida, kuid siiski peaks säilima õpilase-alluva suhe. Sellegi poolest võiks olla siiski mingigi läbisaamine väljaspool koolitunde.

9. Mis teie ”kiiks” on?
Õpetaja Hurmi: Mulle tundub, et ma olengi üks suur „kiiks“. Olen liiga emotsionaalne, kirglik, vaidlushimuline, ajan õiglust taga ning ei kannata hilinemist.

Õpetaja Karl Henri: *Pikk mõttepaus* Mulle meeldib närvide rahustamiseks numbreid lugeda, kümme on enamasti ideaal. Lõpetuseks sooviks öelda: käituge mu sõnade, mitte tegude järgi. Teisalt võivad olla mu sõnad kordades hullemad kui mu teod.

Ilmselt saite nii mõndagi uut teada meie endi õpetajate kohta. Selle postitusega soovime noortele ilusat vaheaega.  Peatse kohtumiseni armsad lugejad!

PS: Teil on endiselt võimalus jagada meiega oma kunsti. Saladuskatte all võin öelda, et nii mõnigi luuletus ja maal on meie postikasti potsatanud. Olge muhedad!

Intervjueerisid: Carmen Aarma ja Diandra Valk

Toimetasid: Brita Rikkolas ja Diandra Valk

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s