Päikene raamatute vahel

 

a5a20516fdd81a7216-65995644

Sellel nädalal uurisime meie vahvalt raamatukoguhoidjalt Helve Rehepapilt natukene raamatute ning noorte kohta.

Mida lapsed peale kohustusliku kirjanduse veel laenutavad?

Päris palju loetakse kriminaalromaane, aga küsitakse ka ulmekirjandust. Indrek Harglat loetakse samuti. Väga populaarne on ka Ilmar Tomusk. Temal on sellised kriminaaltemaatikaga raamatud, nimelt kirjutab ta väga lastepäraselt ja tema raamatud lähevad tõesti hästi noortele peale. Loevad nii poisid kui ka tüdrukud. Palju loetakse muidugi ka Harry Potterit, Videviku sarja, mis ongi sellised noortesarjad.

Üldine mulje noorte lugemisharjumustest.

Lapsed loevad suhteliselt palju lisaks kohustuslikule kirjandusele. Samas võtavad arvuti ja nutikad nii palju vaba aega õpilastel ära, et mul on lausa kahju pealt vaadata. Istuvad telefonides kössis ja need on nii väikese kirjaga, hämar on ju ka.

Kui palju raamatuid (väljaarvatud õpikud) on raamatukogus?

Ilukirjandust on nii umbes 15 000 raamatut, meil on ka vanast ajast jäänud ainealast kirjandust ja teatmeteoseid on päris mitmeid. Sõnaraamatuid on samuti palju, mis võtavad väga suure mahu (ÕS jm). Need lähevad kõik põhifondi, need ei ole õpikufondis. Me oleme kenasti varustatud.

Enamjaolt on vanemat kirjandust, aga uute kirjandusprogrammidega oleme veidi ka uuemat kirjandust raamatukokku saanud. Aga õpetaja on oma ala spetsialist ja ta oskab uut programmi ka vana kirjandusega siduda. Ajalooline romaan on ajalooline romaan, ulmekas on ulmekas, see ajastut ei küsi, kas ta on uuem või vanem.

Kui meil raamatut pole, siis on võimalus minna linnaraamatukokku, mis on suureks abiks, sest enamjaolt on meil programmiraamatud ja uuemat kirjandust on vähem.

Kuidas siinne töö meeldib?

Mina olen rahul. Lapsed on viisakad, tublid ja korraarmastajad (raamatukogus vähemalt), samuti austavad meid. Noorte inimeste seas on tore tööd teha, siis ei ole üldse tunnet, et oleks nii vana.

Kui te raamatukogus ei töötaks, siis kus te oleksite töötanud/milline oleks olnud teie teine valik?

Tahtsin muidu meditsiinivallas töötada, aga haiguse tõttu ei saanud seda ala valida, sest sellisel alal töötades pead olema ikkagi terve ja tugev, seega see jäi siis ära. Kolhoosiajal pidin tööle minema, aga kuna mul oli nii suur viga ja ma ei saanud suurt midagi teha, siis läksin kultuuriosakonnas Keilas raamatukogusse  tööle peale mittetäieliku keskkooli lõpetamist ja olin aasta aega tööl ning siis suunati mind õppima Tallinnasse kultuurikooli ja nii see teekond siis algaski. Eluilmaski ei kahetse seda, sest mulle meeldib suhelda, meeldivad lapsed ja kui töö meeldib, siis pole see ka mingi raskus.

Millega vabal ajal tegelete ja palju aega jääb raamatute lugemiseks?

Olen suur käsitöö armastaja. Ka aiandusega tegelen, lilli kasvatan ja looduses olen palju. Elu on ilus! Lugemiseks jääb veidi aega. Prillide suure plussi tõttu on lambivalguses raske lugeda. Aga ma loen läbi kõik ajalehed, mis mul käivad, ja ka ajakirjad. Noortekirjandust ei jõua kõike läbi lugeda, loen kokkuvõtteid. Mulle meeldib rohkem liikuda ja tegevuses olla kui kohapeal lugeda.

Milline kirjandusžanr enim meeldib?

Mulle meeldivad niisugused vanad rüütliromaanid/armastusromaanid. Näiteks ,,Lõpuni kirjutatud laul´´ on väga hea. Neid on palju, mida olen lugenud. Remarque´il pole samuti midagi viga. ,,Triumfikaart´´ olen kaks korda läbi lugenud. Eesti kirjandust olen palju lugenud. Tammsaaret olen otsast lõpuni muidugi kooli ajal ja ka hiljem lugenud, samuti filmi ära vaadanud. Meeldivad elujaatavad, mitte julmad teosed.

Mõni hea/õpetlik tsitaat, mis on külge jäänud.

,,Elu ilma raamatuteta on, nagu sa ei olekski elanud´´. Raamatud on sellised, kust alati abi saad, kui elus on rasked perioodid olnud.

NB! Teil on endiselt võimalus jagada meiega oma kunsti. Saladuskatte all võin öelda, et nii mõnigi luuletus ja maal on meie postikasti potsatanud. Olge rõõmsad!

Toimetasid: Kätlin ja Brita

Intervjueeris: Ceitlin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s